Wydawnictwo

Mediacja - sztuka rozwiązywania konfliktów

Grethe Nordhelle

 

Autor: Grethe Nordhelle
Tytuł: MEDIACJA
Podtytuł: Sztuka rozwiązywania konfliktów
Wydawca: FISO
Przekład: Karolina Drozdowska
Liczba stron: 392
Okładka: miękka
Format: 16,5 x 23,5
ISBN: 978-83-927-231-5-8

Cena książki: 80 zł

koszt przesyłki paczkomat- paczkomat: 16,99 zł (InPost)
koszt przesyłki paczkomat-dom/firma: 19,99 zł (InPost)
 
Książka „MEDIACJA. Sztuka rozwiązywania konfliktów” skierowana jest do osób zajmujących się zagadnieniem mediacji w praktyce – mediatorów, sędziów, adwokatów, specjalistów zajmujących się konfliktami i ich rozwiązywaniem. Z uwagi na przystępny sposób przekazu będzie przydatna szerokiemu odbiorcy, który chce po prostu poszerzyć wiedzę o ludziach, bo przecież na co dzień wszyscy jesteśmy mediatorami, rozwiązujemy problemy sprzeczających się dzieci lub skłóconych przyjaciół.

Autorka prezentuje rożne tradycje związane z mediacją. Następnie ukazuje najbardziej wymagający obszar, na który, jako mediatorzy, niechybnie wkroczymy – nadużycie władzy i nierównowagę sił. Czytelnik otrzymuje precyzyjne wskazówki, jak można rozpoznać nadużycie władzy oraz jak można próbować zniwelować nierównowagę sił między stronami konfliktu.

Książkę „MEDIACJA. Sztuka rozwiązywania konfliktów” dobrze się czyta, a jej treść jest łatwo przyswajalna. Autorka ma solidne podstawy i szeroką wiedzę o przedmiocie, który przedstawia, oraz o strategiach mediacyjnych, które przybliża. Używa konkretnych przykładów z własnego doświadczenia, do których czytelnik może się łatwo odnieść. Opracowanie Grethe Nordhelle należy polecić specjalistom zajmującym się rozwiązywaniem konfliktów oraz mediatorom, zwłaszcza tym, którzy rozstrzygają sprawy rodzinnych.

Czy tata płacze?

Hilde Ringen Kommedal

 

Autor: Hilde Ringen Kommedal
Tytuł: Czy tata płacze?
Wydawca: FISO
Przekład: Monika Samsel Chojnacka
Liczba stron: 40
Okładka: Twarda
Format: 16,5×22 cm
ISBN: 978-83-927231-0-3

Cena książki: 30 zł

koszt przesyłki paczkomat- paczkomat: 16,99 zł (InPost)
koszt przesyłki paczkomat-dom/firma: 19,99 zł (InPost)
 

Książka o pięcioletnim chłopcu przechodzącym przez proces żałoby, napisana przez jego mamę – z intencją, by wesprzeć inne dzieci i rodziców w trudnej sytuacji życiowej.Hilde Ringen Kommedal (ur. 1976) jest z wykształcenia socjologiem. Książka Czy tata płacze? to jej pisarski debiut.

Mąż autorki zmarł na raka, a ona została z dwójką małych dzieci. Po śmierci męża zaczęła pisać pamiętnik, w którym dawała wyraz swoim przeżyciom. Przeszła także terapię dla osób w żałobie. Wiele ją ona nauczyła, na przykład tego, że na żałobę nikt nie jest za mały.

Wiedząc, że brakuje takich publikacji, zdecydowała się napisać książkę o stracie – swojego męża a zarazem ojca swych dzieci. Ma nadzieję, że książka pomoże innym rodzinom, które przechodzą żałobę. Może ona posłużyć jako wstęp do rozmowy dorosłych i dzieci o śmierci.

Olav ma pięć lat i czasami jest smutny, zły i zmęczony. A mama jest po prostu głupia…
– Nie płaczę z powodu śmierci tatusia – woła Olav.
– W porządku – odpowiada mama – nie musisz płakać, ale możesz, jeśli chcesz. Albo możesz być zły i niezadowolony, jeśli tak czujesz.
Olav nie lubi, gdy mama płacze. A ona powiedziała mu, że codziennie trochę płacze.
– Czy dzisiaj płakałaś? – pyta Olav. Koniecznie chce to wiedzieć, mimo że ma ochotę wydrapać mamie oczy, kiedy ona płacze.

Lato Garmanna

Stian Hole

 

Autor: Stian Hole
Tytuł: Lato Garmanna
Wydawca: FISO
Przekład: Milena Skoczko
Liczba stron: 44
Okładka: twarda
Format: 22×28 cm
ISBN: 978-83-927231-4-1

Cena książki: 30 zł

koszt przesyłki paczkomat- paczkomat: 16,99 zł (InPost)
koszt przesyłki paczkomat-dom/firma: 19,99 zł (InPost)
 
„Ciotki przyjeżdżają w odwiedziny kilka razy w roku, przywożąc ze sobą reumatyzm, przepuklinę i ciasto makaronikowe. Przypływają promem z innego świata i zawsze mają dla Garmanna prezent. Chociaż Garmann ma tylko sześć lat, jest prawie tak wysoki jak one. »Ciotki to chyba kurczą się na słońcu« – myśli Garmann. – »Jeszcze trochę i tylko głowy będą im wystawać znad trawy«.”

„Jest ostatni dzień wakacji. W powietrzu czuć jesień. Tymczasem Garmannowi nie rusza się jeszcze żaden ząb. Przez całe lato chłopiec sprawdzał, czy któryś nie nadaje się do wyrwania. Sprawa jest pilna, ponieważ następnego dnia zaczyna się szkoła. Garmann się boi.”

Opowieść o tym, że każdy koniec jest początkiem czegoś nowego.

Intrygująca i wciągająca książka, która porusza trudne sprawy, napisana wesołym, prostym językiem. Strach przed pójściem do szkoły i… starością, umieraniem. Garmann to bystry sześciolatek – ma dar obserwacji i typową dla dziecka umiejętność pytania wprost: „Czy ty wkrótce umrzesz?”, „Czy ty się czegoś boisz?”. Czy o starości i lęku można rozmawiać, ot tak sobie, w piękny, słoneczny dzień pod drzewem jabłoni? Przekonajcie się sami.
Kamila Waleszkiewicz, redaktor naczelna portalu MiastoDzieci.pl

Nagroda – Bologna Ragazzi Award 2007

 

Ulica Garmanna

Stian Hole

 

Autor: Stian Hole
Tytuł: Ulica Garmanna
Wydawca: FISO
Przekład: Milena Skoczko
Liczba stron: 48
Okładka: twarda
Format: 22 x 28 cm
ISBN: 978-83-927231-8-9

Cena książki: 30 zł

koszt przesyłki paczkomat- paczkomat: 16,99 zł (InPost)
koszt przesyłki paczkomat-dom/firma: 19,99 zł (InPost)
 

Opowieść o tym, że tylko ten, kto się boi, potrafi wykazać się odwagą.

„Ulica Garmanna” jest drugą książką o ciekawym świata chłopcu imieniem Garmann. Za pierwszą, „Lato Garmanna” (wyd. polskie – FISO, 2008), Stian Hole otrzymał wiele nagród, m.in. prestiżową norweską nagrodę literacką Brageprisen i jedną z najważniejszych międzynarodowych nagród przyznawanych książkom dziecięcym Bologna Ragazzi Award. Jego opowieści o Garmannie przetłumaczono na dwanaście języków.

Czy płonąca zapałka pomoże chłopcu zmierzyć się ze strachem i zyskać przyjaciela? Jak odkryć nowy wymiar życia? Mam nadzieję, że w książce „Ulica Garmanna” mały i duży czytelnik znajdą odpowiedzi na te pytania. Jest to przedstawiona prostym językiem i za pomocą niezwykłych ilustracji opowieść o życiu, wyborach, postawach i podszytych lękiem fascynacjach. Kamila Waleszkiewicz (redaktor naczelna portalu MiastoDzieci.pl)

Fragment książki:
Roy z czwartej mówi, że Pan Znaczek ma konszachty z diabłem. I wszyscy go słuchają, chociaż Roy kłamie. Bo to właśnie Roy rządzi ulicą Garmanna. Jest królem, generałem, Sejmem, Bogiem. Strzela najwięcej goli i w każdej grze zajmuje pierwsze miejsce. Roy jest nie do pobicia. A w dodatku jego rower ma dwadzieścia sześć przerzutek. Za każdym razem, gdy Roy jedzie na rowerze bez trzymanki, bliźniaczki z wrażenia oblewają się rumieńcem i spadają z płotu.

O wydawnictwie

Swoje początki wydawnictwo zawdzięcza projektowi  „Promocja norweskiej literatury dziecięcej w Polsce”.

Głównym celem projektu Fundacji była promocja norweskiej literatury dziecięcej w Polsce oraz wymiana dobrych doświadczeń w dziedzinie stymulowania najmłodszych do czytania. 

Literatura skandynawska budzi niezwykle pozytywne skojarzenia i charakteryzuje się prostym i łatwo dostępnym językiem. Planowane działania mają zaspokoić zapotrzebowanie na dziecięcą literaturę, opisującą i wyjaśniającą trudne oraz ważne tematy, jak starość, przemijanie czy śmierć najbliższych. Norwegia przeżywa w ostatnim czasie złoty wiek w literaturze dziecięcej. Ponad 700 tytułów książek dla dzieci i młodzieży jest wydawanych rocznie w Norwegii i tłumaczonych na wiele języków.

Projekt realizowany był przez 15 miesięcy na terenie całej Polski i w Norwegii. 

W ramach działań wydane zastały dwie książki, które zostały przekazane bezpłatnie bibliotekom publicznym oraz organizacjom odpowiedzialnym za wychowywanie najmłodszych. Część nakładu przekazano partnerowi norweskiemu celem dystrybucji do bibliotek, z przeznaczeniem dla polskich rodzin mieszkających w Norwegii. Inauguracja projektu odbyła się podczas konferencji  3.Bałtyckich Spotkań Ilustratorów 26 listopada 2008r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Odbyły się spotkania z Hilde Ringen Kommedal, autorką książki Czy tata płacze? i wystawa literatury dziecięcej. W 2009r. zaplanowano szereg spotkań promocyjno – warsztatowych oraz wiele działań medialnych. W marcu 2009 r. odbyło się spotkanie w Gdańsku, w którym wziął udział Gaute Heivoll, autor drugiej książki Niebo za domem oraz Kristin Ørjasæter Dyrektorka Norweskiego Instytutu Książki Dziecięcej. W kwietniu, w Oslo, odbyły się spotkania z norweskimi artystami, uczestnikami studiów dla pisarzy literatury dziecięcej oraz przedstawicielami instytucji i organizacji literackich, w których wzięła udział delegacja z Polski. Celem wyjazdu było zapoznanie z norweską literaturą dla dzieci i jej autorami, wymiana doświadczeń w propagowaniu czytelnictwa oraz nawiązanie kontaktów w Norwegii w celu dalszej współpracy. W październiku 2010 r. odbyły się konferencje w Poznaniu i Krakowie, w listopadzie w Warszawie, a grudniowa konferencja w Gdańsku wieńczyła projekt.

W ramach dalszej współpracy z norweskim wydawnictwami Fundacja podjęła się wydania tytułów Lato Garmanna i Ulica Gamarnna, Mediacja Sztuka rozwiązywania konfliktów, Sercem w dwóch krajach.

Scroll to Top